Home Page Logo
virtualWEST Basic Needs Social/Emotional Support 2020-2021 Registration Tech Support Archives
Bell Schedule Administration Contact Information Directions Discipline Guidelines Dress Code Grading Scale Health Science Career Academy History Parent Advisory Council Scholastic Leader Academy WCHS Document Locker
Business & Marketing English Family & Consumer Science Health Sciences Healthful Living/PE Mathematics NJROTC Office Staff Science Social Studies Student Services The Arts Agriculture, Trades and Industry World Languages Professional Support
Activities Calendar Activity Bus Reservation Calendar Athletic Events Calendar Testing Calendar WCHS General Calendar
Extra Curricular Activities Extra Curricular Activities
Attendance Forms ACT Practice Test (online) Bus Transportation Student Services Career Center Drivers Education Parking Permit Registration Prom SAT Resources Senior Information Student Resource Locker WCHS News Network WCHS Student Handbook WESTWEAR 21st Century Tools ACT Practice Reservation (2/20/17)
General Information Information and Forms Accident Report Athletic Booster Club Coaches Directory Hall of Fame Cross Country JV Baseball Varsity Baseball JV Lady's Basketball Varsity Lady's Basketball JV Men's Basketball Varsity Men's Basketball JV Cheerleading Varsity Cheerleading JV Football Varsity Football Lady's Golf Men's Golf Lacrosse JV Lady's Soccer Varsity Lady's Soccer Men's Soccer JV Softball Varsity Softball Swimming Lady's Tennis Men's Tennis Track & Field JV Volleyball Varsity Volleyball West Wear Wrestling
21st Century Skills needed now!
Flexibility Adaptability Initiative
Self-Direction Productivity Accountability
Responsibility Creativity Innovation
Critical Thinking Problem Solving Communication

NCHSAA Commissioner's Message

 

Success in the New Normal

 

Tradition. Innovation. Community. Opportunity.

Baseball Softball Soccer LAX Track Tennis

 

Congrats, Makenzie Collins:  News-Times Athlete of the Week

Congrats, Mason Starling:  Sports Center Member of the Month

Congrats, Mrs. Belknap:  WCHS Teacher of the Year

Congrats, Mr. Litaker and Students:  WCHS Wins Dog House Challenge

Congrats, Grace Blizzard:  Shakespeare Contest Winner

Congrats, Sarah Prosser:  2020 Morehead Cain Scholar

Congrats, DECA State Conference Finalists...

Sydney Moran, Lindsey Nyguen, and Mackenzie Reed (Community Awareness Series)

Richard Bandy (Hospitality and Tourism Professional Selling Series)

Congrats:  Richard Bandy, Certified Guest Services Professional

Congrats:  Winners from WCHS at Skills USA Regional Competition--

Leilanie Torres-Curet and Kolin Walley, 2nd in CSI; Mary Catherine Palmer, 4th in CPR First Aid; Gracie Ipock, 3rd in CPR First Aid; Samantha Trejo- Martinez, Justin and Kristin Gibbs, 1st place in CTE Showcase Health Science; Megan Causey, 1st place Health Occupations Portfolio; Brandon Nguyen, 2nd Related Technical Math; Logan Barks, 1st Related Technical Math; Jack Pake, 1st Place Spelling; Eric Foreman, 1st Place Construction Estimating; Jacob Blankenship, 1st place Carpentry; Myah Caldwell, Basic Health Care Skills

Congrats, West Winds:  First Place in Inaugural Event

Congrats, Employees of the Year:  Ms. Ballou (certified), Mrs. Pedersen (classified), Ms. Quinn (new teacher)

Congrats, Rd 1 Teachers of the Year:  Mrs. Belknap, Mrs. Butler, Mr. Graham, Ms. Hensley, Mr. Kenneally, Mrs. Lancaster, Mr. Noe, Mrs. Zanaska

Congrats:  JJ Williams, News-Times Athlete of the Week

Wrestling States:  Jake Reynolds, 2nd at 182;  Jacob Bennett, 6th at 126

Art from the Heart Supt Choice Award Winner:  Savannah Hodge

Art from the Heart Winners:  Brinley Cheshire, Jordan Gooch, Paige McInerny, Isabella Atkinson, Brannon Ferguson, Elizabeth Whitsel

Youth and Government 2020-2021 State Conference:

--Chief Justice:  Alexis Kay 

--Associate Justices: Ashley Daniel, Sam Webb, Lindsey Cobb, Susanna Segrave, Ann Hadley Griffin

Wrestling Regionals:  Jacob Bennett, 1st; Jake Reynolds, 2nd; Clayton Wilson, 3rd; Christian Mezzaroba, 3rd

Indoor Track States:  Sophie Draughn, 2nd in High Jump.  Boy’s 4x4  (Braxton Plisko, Hunter Guthrie, Jack Lindstrom, Zach Johnson) place 4th

State ChampionAriana Wolkerstorfer, 113 lb, NCHSAA Women's Wrestling

Cheer:  Wins Division at NCCA State Tourney

Wrestling Conference Tournament:  Team champs!

All-District Band:  Lauren Deluzio, Blythe Morris, Brittney Moore, Clara Shertzer, Lexie Garner, Eliza Shertzer, Kylee Morris, Alex Kraft, Logan McLaurin, Dylan Hoffman

Scholastic Art Gold Keys:  Reed Rosania, Paige McInerny, Lucia Gugliotta

Wrestling Conference:  First (3-peat)

Indoor Track Conference:  Girls, 1st; Boys, 2nd.  Individual champs...

Alyssa Cooley (PoleVault)

Jenna Reiter (1,000, 1600, 3200)

Grace Guilford (500)

4x4 Relay of Mary-Neal Rowland, Courtney Tyndall, Jenna Reiter, and Grace Guilford

Billy Crawford (Shot Put)

Braxton Plisko (55 Hurdles)

Jack Lindstrom (1,000 and 1600)

Hunter Guthrie (High Jump)

4x4 relay team of Da-Ryan Williams, Braxton Plisko, Jack Lindstrom, Zach Johnson

Swim Conference:  Boy and Girls, 2nd

Sarah Prosser, 1st in 50 and 100 Free
William Coles, 1st in 50 and 100 Free

Congrats:  Makenzie Reed, New-Times Athlete of the Week

JV Cheer:  Conference Champs!

Varsity Cheer:  Conference Runners-up!

Congrats:  Josh Henderson, News-Times Athlete of the Week

Milestone:  Jake Reynolds, 100 Varsity Pins in Wrestling

Milestone:  JJ Williams, 1000 pts in Basketball

9-10 All Carolina Select Choir:  Boston Giovannini, Nakayla McConnaughey, Mark Norman, Ethan Sherrill

Wrestlers:  County Cup Champs.  Strong Showings at Tiger, Falcon and Charger Tournaments.

Congrats: Jacob Bennett, News-Times Athlete of the Week 

Deca Districts

Proficiency Winners

Lindsey Nguyen  -Apparel & Accessories Marketing Series 

Tori Gaskill  -  Apparel & Accessories Marketing Series 

Heidy Jimenez  - Principles of Marketing

Jennifer De La Cruz - Principles of Marketing

Krina Naik  - Principles of Marketing

Zach Odum  -  Principles of Marketing 

Richard Bandy  - Sports and Entertainment Marketing Series

 

Top 10/Overall Winners

Lindsey Nguyen  -Apparel & Accessories Marketing Series  Role Play

Richard Bandy  - Sports and Entertainment Marketing Series -       Role Play

 Krina Naik  - Principles of Marketing - Written Test

Zach Odum  -  Principles of Marketing - Written Test

Manuel Magana  - Principles of Marketing - Written Test

FBLA Regionals

--Matthew Loynes - 1st Place In Accounting 1

--Howard Lupton - 2nd Place In Accounting 1

--Alec Munoz - 4th Place In Business Communication

--Taylor Joyce - 4th Place In Public Speaking II

--Richard Bandy - 3rd Place in Networking Concepts

--Anna Keith Sullivan and Madison Revis - 2nd Place In Cheer, Chant, Slogan Spirit Event

--Anna Charles Mudge and Mollie Gould - 2nd Place In T-Shirt Design Spirit Event

--Phillip Quinn and Kobi Owens - 1st Place In Theme and Web banner design Spirit Event

--Also Recognized for outstanding performance in the Open Testing Social Media Event were Matthew Loynes and Alec Munoz

--Emma Allen completed her screening as initiating the regional VP candidacy process.

Dedication:  Grand Opening of WCHS Indoor Hitting Facility

Congrats:  45 National Honor Society Inductees

Congrats:  Paige McInerny, Superintendent's Choice Art Award

Congrats:  Aspen Zorowski, Talent Show Winner

Congrats:  Richard Bandy, Crystal Coast Young Author Award Winner

CongratsJenna Reiter, News-Times Athlete of the Week

Congrats:  Jack Lindstrom, State Honors Chorus, Low Bass

Congrats:  Jenna Reiter, 7th in state 3A XC.  All-state runner.

Girls XC:  7th place team in state 3A.  G

Congrats:  Nadia Cuervo, National Merit Scholar Commended Student
​​​​​​Academic Achievement:  159 Sophomores, Juniors and Seniors Recognized

Marching Patriots:  2nd Overall at Crystal Coast Band Competition

XC Regionals:  Girls, 1st; Boys, 2nd.  All Region:  Jenna Reiter, Ariana Wolkerstorfer Eliza Craig Parker, Bowen Ellis, Morgan Mason, and Jack Lindstrom.

XC Conference:  Girls, 1st.  Boys, 2nd.

Royalty:  Taylor Byrd and Jalani Jones,  Homecoming Queen and King

--Paige Thomason and Anthony Piccini, First Runners-up

--Jenna Reiter and Jarius Hill, Second Runners-up

----Junior:  Sunnie Stainbeck & Seth Talob

----Sophomore:  Grayson Edwards

----Freshmen:  Laney Atkinson & Owen Geisey

Marching Patriots:  1st in Class;  3rd Overall at Sanderson

Congrats:  Abby Scudder, News-Times Athlete of the Week

Congrats:  Matthew Loynes, News-Times Athlete of the Week

School Performance Grade:  84 (14th of 350 Traditional Public High Schools)

Congrats:  C. J. Rocci, News-Times Athlete of the Week

Job Well DoneFormer AD McClanahan Recognized for Service

Summer Hoops: Patriots Make Final Four of ECI.  Congrats!

 

Football Volleyball Soccer Cross Country
JV Football JV Volleyball JV Soccer Tennis Golf
Boy's B-ball Girls B-ball Wrestling Swimming Indoor Track

 

Archived Headlines (Spring 2019)

Archived Headlines (Winter 2018-2019)

Archived Headlines (Fall 2018)

 

Virtual West News April-1

 

Key Dates